Bilimsel Program
Tüm Oturumlar Toplam Oturum Sayısı: 41
Açılış, Sertifikasyona Hazırlık Programı ve TUTD Tanıtımı
Tarih: 13/04/2023
Saat: 09:00-09:15
Salon: Hekim Salonu
Dr. İbrahim Öztura
UYKU FİZYOLOJİSİ- 1
Tarih: 13/04/2023
Saat: 09:30-11:00
Salon: Hekim Salonu
Oturum Başkanı: Dr. Sadık Ardıç
Konu ve Konuşmacılar:
Uyanıklık, NREM ve REM uykusunun nörofizyolojisi ve nörobiyolojisi
Beden işlevlerinin uykuya adaptasyonu, uykuda bilişsel ve emosyonel süreçler
Dr. Murat Aksu
Uykunun işlevi ile ilgili teoriler
Akut ve kronik uyku yoksunluğunun etkileri
Dr. Ahmet Uğur Demir
UYKU FİZYOLOJİSİ- 2
Tarih: 13/04/2023
Saat: 11:15-12:45
Salon: Hekim Salonu
Oturum Başkanı: Dr. Murat Aksu
Konu ve Konuşmacılar:
Uyku ve düşler
Yaşa bağımlı uyku yapısında değişiklikler
Cinsiyete bağlı uyku yapısında değişiklikler
Dr. Sevda İsmailoğulları
Sirkadiyen biyoloji
Değişik farmakolojik tedavilerin uykuya etkisi
Dr. Sinan Yetkin
AÇILIŞ
Tarih: 13/04/2023
Saat: 13:30-13:45
Salon: Tekniker ve Teknisyen Salonu
Konuşmacılar:
Dr. Sinan Yetkin
Dr. Utku Oğan Akyıldız
Tekn. Neslihan Tamuca
UYKU BOZUKLUKLARININ DEĞERLENDİRME VE TANI SÜREÇLERİ
Tarih: 13/04/2023
Saat: 13:30-15:30
Salon: Hekim Salonu
Oturum Başkanı: Dr. Sinan Yetkin
Konu ve Konuşmacılar:
Uyku Bozukluklarının Değerlendirme ve Tanı Süreçleri -1
1. Uyku Bozukluklarının Sınıflandırılması
2. Uyku Bozukluklarında Klinik Değerlendirme ve Muayene
Dr. Sevda İsmailoğulları
Uyku Bozukluklarının Değerlendirme ve Tanı Süreçleri -2
3. Ölçüm: Uyku ve Uyanıklığın Monitörizasyonu
4. Uyku Bozukluklarında Diğer Testler ve Değerlendirmeler
5. Bozuk Uykunun Biyobelirteçleri
Dr. Ahmet Uğur Demir
UYKU MERKEZİ; TEMEL GİRİŞ 1
Tarih: 13/04/2023
Saat: 13:45-15:15
Salon: Tekniker ve Teknisyen Salonu
Oturum Başkanı: Dr. Murat Aksu
Konu ve Konuşmacılar:
Uyku Tıbbı Tekniker/ Teknisyenliği Nedir, Kimler Uyku Teknikeri/ Teknisyenidir?
Dr. Murat Aksu
Medikal Terminoloji
Dr. Aylin Bican Demir
UYKU MERKEZİ; TEMEL GİRİŞ 2
Tarih: 13/04/2023
Saat: 15:30-17:00
Salon: Tekniker ve Teknisyen Salonu
Oturum Başkanı: Dr. Murat Aksu
Konu ve Konuşmacılar:
Hastanın Uyku Merkezine Kabulü ve Hasta Çizelgesi
Dr. Hikmet Fırat
Hastanın Elektrod Uygulamasına Hazırlanması ve Kullanılan Elektrodlar
Dr. Aylin Bican Demir
Polisomnografi ve Poligrafi Temel Özellikleri
Dr. Utku Oğan Akyıldız
İNSOMNİ
Tarih: 13/04/2023
Saat: 15:45-17:15
Salon: Hekim Salonu
Oturum Başkanı: Dr. Sevda İsmailoğulları
Konu ve Konuşmacı:
1. İnsomninin Tanımı, Sınıflandırması ve Epidemiyolojisi
2. İnsomni Patofizyolojisi
3. Klinik Tablo ve Tanı
4. Birlikte Görülen Hastalıklar ve Özel Popülasyonlarda İnsomni
5. Tedavi
Dr. Fuat Özgen
UYKU İLE İLİŞKİLİ SOLUNUM BOZUKLUKLARI
Tarih: 13/04/2023
Saat: 17:30-19:30
Salon: Hekim Salonu
Oturum Başkanı: Dr. Murat Aksu
Konu ve Konuşmacılar:
Uyku ile İlişkili Solunum Bozuklukları -1
1. Tanımlama, Sınıflama ve Epidemiyoloji
2. Patofizyoloji
Dr. Ahmet Uğur Demir
Uyku ile İlişkili Solunum Bozuklukları -2
1. Klinik tablo ve tanı
2. Obstruktif uyku apne ve Komorbiditeler
Dr. Sadık Ardıç
UYKU İLE İLİŞKİLİ SOLUNUM BOZUKLUKLARI
Tarih: 14/04/2023
Saat: 09:00-10:00
Salon: Hekim Salonu
Oturum Başkanı: Dr. Hikmet Fırat
Konuşmacı:
Tedavi
Dr. Zeynep Zeren Uçar
UYKU MERKEZİNDE YAPILAN TESTLER
Tarih: 14/04/2023
Saat: 09:00-10:00
Salon: Tekniker ve Teknisyen Salonu
Oturum Başkanı: Dr. İbrahim Öztura
Konu ve Konuşmacılar:
Çoklu Uyku Latans Testi ve Uyanıklığı Sürdürme Testi
Dr. İbrahim Öztura
Uyku Merkezinde Yapılan Diğer Testler (SIT, NPT, Aktigrafi)
Dr. Utku Oğan Akyıldız
SANTRAL NEDENLERİ AŞIRI UYKULULUK
Tarih: 14/04/2023
Saat: 10:15-12:15
Salon: Hekim Salonu
Oturum Başkanı: Dr. Hikmet Fırat
Konu ve Konuşmacılar:
Santral Nedenli Aşırı Uykululuk-1
Tanılama, Sınıflama ve Epidemiyoloji, Etyo-Patofizyoloji
Dr. Deniz Tuncel Berktaş
Santral Nedenli Aşırı Uykululuk-2
Klinik Tablo ve Tanı Tedavi
Dr. Kadriye Ağan
POLİSOMNOGRAFİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ 1
Tarih: 14/04/2023
Saat: 10:15-12:15
Salon: Tekniker ve Teknisyen Salonu
Oturum Başkanı: Dr. Utku Oğan Akyıldız
Konu ve Konuşmacılar:
Uyanıklık ve Uyku Evrelendirilmesi
Dr. Utku Oğan Akyıldız
Kardiyak Olaylar, Uyanıklık Reaksiyonu (Arousal) Kuralları ve Artefaktlar
Dr. Ahmet Uğur Demir
Hareket Kuralları
Dr. Aylin Bican Demir
POLİSOMNOGRAFİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ 2
Tarih: 14/04/2023
Saat: 13:00-14:00
Salon: Tekniker ve Teknisyen Salonu
Oturum Başkanı: Dr. Utku Oğan Akyıldız
Konu ve Konuşmacılar:
Solunumsal Kurallar
Dr. Mehmet Ali Habeşoğlu
PAP Titrasyon Kuralları
Dr. Hikmet Fırat
SİRKADİYEN RİTİM UYKU BOZUKLUKLARI
Tarih: 14/04/2023
Saat: 13:00-16:30
Salon: Hekim Salonu
Oturum Başkanı: Dr. Deniz Tuncel Berktaş
Konu ve Konuşmacılar:
Sirkadiyen Ritim Uyku Bozuklukları-1
1. Tanımlama, Sınıflama ve Epidemiyoloji
2. Patofizyoloji
2.1.Vardiyalı çalışma
2.2.Gecikmiş faz uyku uyanıklık bozukluğu
2.3. 24 saat olmayan uyku-uyanıklık bozukluğu
2.4. Diğer Sirkadiyen Ritim Uyku-Uyanıklık Bozuklukları
Dr. Murat Aksu
Sirkadiyen Ritim Uyku Bozuklukları-2
1. Klinik tablo ve Tanı
2. Komorbiditeler
3. Sağlık Riskleri
Dr. Hikmet Yılmaz
Sirkadiyen Ritim Uyku Bozuklukları-3
Tedavi
Dr. Murat Aksu
UYKU FİZYOLOJİSİ VE HASTALIKLARI - 1
Tarih: 14/04/2023
Saat: 14:15-15:45
Salon: Tekniker ve Teknisyen Salonu
Oturum Başkanı: Dr. Murat Aksu
Konu ve Konuşmacılar:
Uyku Fizyolojisi
Dr. Murat Aksu
Uyku İle İlişkili Solunum Bozuklukları
Dr. Sezai Taşbakan
UYKU FİZYOLOJİSİ VE HASTALIKLARI - 2
Tarih: 14/04/2023
Saat: 16:00-17:00
Salon: Tekniker ve Teknisyen Salonu
Oturum Başkanı: Dr. Murat Aksu
Konu ve Konuşmacı:
Uykuda Hareket Bozuklukları
Dr. Derya Karadeniz
PARASOMNİLER
Tarih: 14/04/2023
Saat: 16:45-18:30
Salon: Hekim Salonu
Oturum Başkanı: Dr. Sadık Ardıç
Konu ve Konuşmacılar:
Parasomniler-1
Klinik Bulgular
Özel Popülasyonlar ve Komorbiditeler Tedavi
Dr. İbrahim Öztura
Parasomniler-2
Tanımlama, sınıflama ve epidemiyoloji
Etyo-patofizyoloji
Dr. Derya Karadeniz
UYKU HASTALIKLARI-I
Tarih: 15/04/2023
Saat: 09:00-10:30
Salon: Tekniker ve Teknisyen Salonu
Oturum Başkanı: Dr. Kadriye Ağan
Konu ve Konuşmacılar:
Hipersomniler
Dr. Gülçin Benbir Şenel
Parasomniler
Dr. Kadriye Ağan
UYKU İLE İLİŞKİLİ HAREKET BOZUKLUKLARI
Tarih: 15/04/2023
Saat: 09:00-11:00
Salon: Hekim Salonu
Oturum Başkanı: Dr. Derya Karadeniz
Konu ve Konuşmacılar:
Uyku ile İlişkili Hareket Bozuklukları-1
1. Tanımlama, sınıflama ve epidemiyoloji
2. Patofizyoloji
Dr. Aylin Bican Demir
Uyku ile İlişkili Hareket Bozuklukları-2
1. Klinik tablo ve tanı
2. Komorbiditeler
3. Tedavi
Dr. Derya Karadeniz
Gerçek Zamanlı Hasta Pratiği (Hastanın Çekime Hazırlanması ve Çekimin Yapılması)
Tarih: 15/04/2023
Saat: 10:45-11:45
Salon: Tekniker ve Teknisyen Salonu
Konuşmacılar:
Tekn. Hakan Kayapınar
Tekn. Emre Erdoğan
Tekn. Neslihan Tamuca
Dr. Utku Oğan Akyıldız
PEDİYATRİK UYKU BOZUKLUKLARI
Tarih: 15/04/2023
Saat: 11:15-12:45
Salon: Hekim Salonu
Oturum Başkanı: Dr. Gülçin Benbir Şenel
Konu ve Konuşmacılar:
Pediyatrik Uyku Bozuklukları-1
1. Kronik insomni
2. Parasomniler
Dr. Gülçin Benbir Şenel
Pediyatrik Uyku Bozuklukları-2
1. Obstruktif uyku apne
2. Uyku ile ilişkili hareket bozuklukları
Dr. Mehmet Ali Habeşoğlu
Gerçek Zamanlı Hasta Pratiği (Hastanın Çekime Hazırlanması ve Çekimin Yapılması)
Tarih: 15/04/2023
Saat: 12:00-13:30
Salon: Tekniker ve Teknisyen Salonu
Konuşmacılar:
Tekn. Hakan Kayapınar
Tekn. Emre Erdoğan
Tekn. Neslihan Tamuca
Dr. Utku Oğan Akyıldız
PEDİYATRİK UYKU BOZUKLUKLARI-3
Tarih: 15/04/2023
Saat: 13:00-13:30
Salon: Hekim Salonu
Oturum Başkanı: Dr. Gülçin Benbir Şenel
Konu ve Konuşmacılar:
1. Narkolepsi
2. Nörogelişimsel hastalıklarda uyku
Dr. Hikmet Yılmaz
UYKU HASTALIKLARI-II
Tarih: 15/04/2023
Saat: 14:30-15:30
Salon: Tekniker ve Teknisyen Salonu
Oturum Başkanı: Dr. Fuat Özgen
Konu ve Konuşmacılar:
İnsomniler
Dr. Fuat Özgen
UYKU VE GÖĞÜS HASTALIKLARI
Tarih: 15/04/2023
Saat: 14:30-16:30
Salon: Hekim Salonu
Oturum Başkanı: Dr. Gülçin Benbir Şenel
Konu ve Konuşmacılar:
Uyku ve Göğüs Hastalıkları-1
1. Genel Bakış ve Patofizyoloji
2. Obstruktif Uyku Apne ve Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı Overlap
Dr. Sadık Ardıç
Uyku ve Göğüs Hastalıkları-2
1. Uykuda Solunum Bozukluğu ve Astım
2. Uykuda solunum Bozukluğu ve İntertisiyel akciğer hastalığı (ILD)
3. Hipoventilasyon hastalıkları
Dr. Mehmet Ali Habeşoğlu
UYKU HASTALIKLARI-III
Tarih: 15/04/2023
Saat: 15:45-17:15
Salon: Tekniker ve Teknisyen Salonu
Oturum Başkanı: Dr. Hikmet Yılmaz
Konu ve Konuşmacılar:
Sirkadiyen Ritim Bozuklukları
Dr. Kezban Aslan Kara
Diğer Uyku İle İlişkili Hastalıklar
Dr. Hikmet Yılmaz
POLİSOMNOGRAFİ
Tarih: 15/04/2023
Saat: 16:45-17:45
Salon: Hekim Salonu
Oturum Başkanı: Dr. Fuat Özgen
Konu ve Konuşmacılar:
Polisomnografi-1
Polisomnografi Standartları, Uygulama Kriterleri, Uyku Laboratuvarı Standartları
Dr. Hikmet Fırat
Polisomnografi-2
Uykunun Evrelendirmesi
Dr. Gülçin Benbir Şenel
POLİSOMNOGRAFİ
Tarih: 15/04/2023
Saat: 18:00-18:30
Salon: Hekim Salonu
Oturum Başkanı: Dr. Hikmet Fırat
Konu ve Konuşmacı:
Polisomnografi-3
Uykuda Solunum Kayıtlama ve Skorlama
Dr. Mehmet Ali Habeşoğlu
POLİSOMNOGRAFİ
Tarih: 16/04/2023
Saat: 08:30-10:00
Salon: Hekim Salonu
Oturum Başkanı: Dr. Melike Yüceege
Konu ve Konuşmacılar:
Polisomnografi-4
Uykuda Hareket Kayıtlama ve Skorlama
Dr. Kezban Aslan Kara
Polisomnografi-5
1. Uykuda Kardiyak Kayıtlama ve Skorlama
2. Arousal Skorlama
3. Uyku Kayıtlamada Artefaktlar
Dr. Melike Yüceege
Gerçek Zamanlı Hasta Pratiği Çekiminin Değerlendirilmesi
Tarih: 16/04/2023
Saat: 09:00-10:15
Salon: Tekniker ve Teknisyen Salonu
Oturum Başkanı: Dr. Utku Oğan Akyıldız
Konu ve Konuşmacı:
Gerçek Zamanlı Hasta Pratiği Çekiminin Değerlendirilmesi - 1
Dr. Utku Oğan Akyıldız
POLİSOMNOGRAFİ
Tarih: 16/04/2023
Saat: 10:15-11:15
Salon: Hekim Salonu
Oturum Başkanı: Dr. Melike Yüceege
Konu ve Konuşmacılar:
Polisomnografi-6
1. Taşınabilir Uyku Kayıtlama
2. Gündüz Uykululuk Testleri
3. Uyku Testi Raporlama
Dr. Zeynep Zeren Uçar
Gerçek Zamanlı Hasta Pratiği Çekiminin Değerlendirilmesi
Tarih: 16/04/2023
Saat: 10:30-12:30
Salon: Tekniker ve Teknisyen Salonu
Oturum Başkanı: Dr. Utku Oğan Akyıldız
Konu ve Konuşmacı:
Gerçek Zamanlı Hasta Pratiği Çekiminin Değerlendirilmesi-2
Dr. Utku Oğan Akyıldız
UYKU VE İÇ HASTALIKLARI
Tarih: 16/04/2023
Saat: 11:30-12:15
Salon: Hekim Salonu
Oturum Başkanı: Dr. Zeynep Zeren Uçar
Konu ve Konuşmacı:
Uyku ve İç Hastalıkları-1
1. Kardiyovasküler Hastalıklar: Kalp yetmezliği, Koroner Arter Hastalığı, Aritmiler ve Hipertansiyon
2. Endokrin Hastalıklar: Diyabet, Tiroid Hastalıkları, Akromegali, Polikistik Over Sendromu
3. Nokturi
Dr. Sezai Taşbakan
UYKU VE İÇ HASTALIKLARI
Tarih: 16/04/2023
Saat: 13:00-14:15
Salon: Hekim Salonu
Oturum Başkanı: Dr. Zeynep Zeren Uçar
Konu ve Konuşmacı:
Uyku ve İç Hastalıkları-2
1. Kanser
2. Kronik tükenmişlik ve Ağrı sendromları
3. Kritik hastalıkta Uyku
Dr. Sadık Ardıç
SINAV
Tarih: 16/04/2023
Saat: 13:30-14:30
Salon: Tekniker ve Teknisyen Salonu
UYKU VE GERİATRİ
Tarih: 16/04/2023
Saat: 14:30-15:15
Salon: Hekim Salonu
Oturum Başkanı: Dr. Kezban Aslan Kara
Konu ve Konuşmacı:
Uyku ve Geriatri
1. Yaşlıda Uyku
2. Yaşlıda Uyku Bozuklukları
Dr. İrsel Tezer
UYKU VE PSİKİYATRİ
Tarih: 16/04/2023
Saat: 15:30-17:00
Salon: Hekim Salonu
Oturum Başkanı: Dr. Ahmet Uğur Demir
Konu ve Konuşmacılar:
Uyku ve Psikiyatri-1
1. Genel Bakış
2. Madde Kullanım Bozuklukları
3. Şizofreni Spektrum Bozuklukları
Dr. Bülent Devrim Akçay
Uyku ve Psikiyatri-2
1. Affektif Bozukluklar
2. Kaygı Bozuklukları
3. Diğer Psikiyatrik Bozukluklar
Dr. Sinan Yetkin
UYKU VE NÖROLOJİ
Tarih: 16/04/2023
Saat: 17:15-18:45
Salon: Hekim Salonu
Oturum Başkanı: Dr. Hikmet Fırat
Konu ve Konuşmacılar:
Uyku ve Nöroloji-1
1. Genel Bakış
2. Epilepsi
3. Parkinson Sendromları
4. Demanslar
Dr. Kezban Aslan Kara
Uyku ve Nöroloji-2
1. İnme
2. Baş Ağrısı
Dr. İbrahim Öztura
UYKU VE NÖROLOJİ
Tarih: 16/04/2023
Saat: 19:00-19:45
Salon: Hekim Salonu
Oturum Başkanı: Dr. İbrahim Öztura
Konu ve Konuşmacılar:
Uyku ve Nöroloji-3
1. Multipl Skleroz ve Diğer Bozuklar
2. Nöromusküler Bozukluklar
Dr. Deniz Tuncel Berktaş
Uyku Tıbbının Sosyal, Ekonomik, Organizasyonel ve Araştırma Yönleri
1. Uyku Bozukluklarının Demografik ve Sosyoekonomik Yönleri
2. Uyku Tıbbının Adli Yönleri
3. Uyku Tıbbı Merkezlerinin Organizasyonu
4. Uyku Tıbbında Eğitimindeki Basamaklar
5. Uyku Tıbbında Araştırma Dizaynları ve Kantitatif Metotlar
6. Vardiyalı Çalışma, Uyku ve Uykululuk
Dr. Ahmet Uğur Demir
AKILCI İLAÇ KULLANIMI
Tarih: 16/04/2023
Saat: 19:45-20:00
Salon: Hekim Salonu
Konuşmacı:
Dr. Hikmet Yılmaz